Volkan Özdamar / V4S Bilgi Teknolojileri - Yazılım Kalite ve Test Danışmanı

Türkay hoca, hem anlatım tarzı ile yazılım geliştirme konusunu, bir “eğitici diliyle” anlatabilen, hem verdiği örneklerle de konuların kavranabilmesi ve pekiştirilebilmesini kolaylaştırabilen biri.

Buna yazılım geliştirme konusundaki tecrübelerini de ekleyerek başlangıçtan, iyi bir yazılımcı olma yolundaki herkese hem bu işin pratiklerini, hem de kendi kazandığı iyi ve kötü tecrübelerini anlatan ve bunu severek yapan nadir insanlardan.

Mine Dağtekin / TCM – İş Zekası Geliştiricisi

Programlamayı, günlük hayata indirgeyip size bambaşka bir dünyanın kapılarını açan anlatımıyla farklıdır Türkay Hoca, nadir bulunanlardandır. Öyle herkesin bilişim dünyasındaki soğukluğu yoktur onda. Aksine anlatımı içten ve sıcacık gelir, samimidir. Seminere ilk katıldığımda, konuşmacı hakkında hiçbir fikrim yoktu, seminere girerken çıkarken ki ruh halim arasındaki o muazzam farkı anlatamam. Darmaduman olmuştum, bu da kimdi böyle dedim.

Seminerden çıktığımda kendimi çok daha özgüvenli hissettim. Bu kadar hayatımızın içinde olan bir şeyi yani hayatin algoritmasını, aslında hayatın kendisinin bir akış şemasının olduğunu nasıl da fark etmemişiz. Hepimizin gözleri karanlıkta ışık gören tavşan misali açılıvermişti.

İşte o gün bugündür Türkay Ürkmez hafızamdadır. Öyle seminerine katıldığınız ya da konuştuğunuz birçok insan gibi dinledikten sonra unutamazsınız, iz bırakır. Yüreğine, emeğine sağlık hocam.

Tuğçe Konuklar / BKM – Uygulama ve Sistem Geliştirme Mühendisi

Türkay hocamla 2008 yılında tanıştım ve ilk yazılım dünyasına ciddi olarak kendisi ile giriş yapmış oldum.

Yazılım hakkındaki bütün endişelerimi ortadan kaldıran, bilgisi ve konuya hakimiyeti ile güven veren anlatış tarzı alışılmış sıkıcı yöntemlerden farklı yazılım gibi zor bir işi eğlenceli hale getiren ve sevdiren , karmaşık konuları bile anlaşılır düzeye basitleştirebilecek seviyede alanında uzman ve deneyimli, kaliteli bir eğitmendir.

Sadece eğitim süresince değil sonrasında da kendisinden yazılım ve teknoloji desteği alma konusunda çekineceğiniz biri değildir, paylaşıma açık, öğrenmeye ve öğretme konusundaki heyecanını karşısındakine hissettiren biridir. Sektörde çalıştığım süre boyunca ihtiyacım olduğu zaman yardım çağrımı hiç bir zaman geri çevirmedi, ve her yardımında ihtiyacımın ötesinde alternatifleri ile çözüm üretmemi sağladı. Her zaman talebinizin ilerisinde çözüm üreten özünde başarılı bir yazılımcıdır. Tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Kendisinin bana sağlamış olduğu “her insan her problemi çözebilir, basit düşün” ilkesi ile her soruna farklı bir bakış açısı oluşturmada pes etmeden ilerliyorum. Türkay hocam teşekkür ederim.

Erol Ergül / Nova Reklam ve Dekorasyon A.Ş - Yazılım Geliştirme Mühendisi

Beynimde onca düşünce, proje uçuşurken, kod yazmaya, proje üretmeye yetersiz gibi hissediyordum kendimi. Oysa kendimi ifade etmenin en huzurlu yolu kod yazmak, proje yaratmak iken…

Derin bakışlarla yüzümdeki tebessümle öyle kala kaldım sanki konuşmalarının karşısında ve daha fazla düşünmeme sebep oldu (Şişman Adam)

Çoğu kişinin yaptığı iltifat sırasına girmeyeceğim (Ay çok güzel eğitmendi, müthiş hocaydı, vesaire…) lakin yazdığım her kodun ardında Türkay Hocamın dünyaya ve insanlara dokunuşları var.

Karanlık da ekranın ışığında kod yazarken gözlerimin ağrısını hissetsem de, içimdeki istek ile bir an pes etmeden vazgeçmememi sağladı ve sıkılmayı bilmedi her aradığımda, sonuna kadar satır satır benimle uğraştı çoğu zaman.

Kelimeler yetmezliği bu olsa gerek, Şişman Adam hakkında, oysa kurmak istediğim onca cümle var ama cümle başında dediğim gibi onu tarif  yeteneksiz gibi hissediyorum kendimi…

Mehmet Atay / Öykü Danışmanlık - Kurucu

Eğitim aldığım süreçler içinde en dinamik hocaların başında geliyor. Yazılım gibi sayılarla iç içe olan bir branşta kendi tarzıyla kesinlikle bir idol. Mesleki kariyerime yazılım üzerinden devam etmesem de onun dokunuşu vardır hayat çizgime.

Yazı tahtada kalıyor ama Türkay hoca hep zihnimde yer edecek.

Suray Apaydın / Yapı Kredi Bankacılık Üssü – Müşteri Temsilcisi

Türkay hocanın 2012 yılında Bilişimin Kralları seminerine katıldım. Seminer süresi boyunca hiç sıkılmadım. Örneklendirerek anlatımı ve eğlenceli yaklaşımı inanılmazdı. Bilgi birikiminin verdiği özgüveni hayran bırakıyor bunun yanı sıra karşınızdakilerle kurduğu iletişim, göz teması ve yaklaşımı çok güzeldi.

Ondan bir şeyler dinlemek ve öğrenmek çok keyifliydi.

Şahin Başel / Gandalf Medya – Yazılım Geliştirme Uzmanı

İlk yazılıma ilgi duymaya başladığım zamanlar şans eseri Saygıdeğer Türkay Ürkmez Hocam ile yaptığımız konuşmada tam anlamı ile yazılıma gönül verebileceğimi anladım. Ve kendisinden Yazılım ve veritabanı Uzmanlığı üzerine 300 saatlik bir eğitim aldım. Anlatımları, anlatım sırasında ki davranışları ve tavırları gerçekten mükemmeldi. En ufak bir zorluk çekmeden eğitimi tamamladım aldığım üstün başarı belgesinin yüksek ölçüde esas sahibi kendisidir.

Arda Gökbulut / Home Store – Yazılım Geliştirici

Türkay hocayı uzun süredir takip ediyorum. Her seviyedeki insana hitap eden anlatımlarıyla konuya hâkim olun ya da olmayın mutlaka size çok şey katacaktır.

Yunus TEK / Trakya Üniversitesi - Öğrenci

Türkay hocam kendini kanıtlamış biridir. Başarıya yönlendirmesi ve motive etmesini çok iyi biliyor. Kendisi ufkumu açan nadir insanlardan biridir.

Erhan Çiçeklik / Bilgisayar Mühendisi

Türkay Hocam seminerlerinde kullandığı akıcı konuşma tarzıyla kendini dinlettiriyor. Yazılım alanında bir bilinçlendirme ve yazılımı sevdirme gayesini seminerlerinde hissettiriyor ve kendi açımdan da gayet başarılı buluyorum. Seminer boyunca eğlenceli, farklı ve samimi bir ortam oluşuyor.

Ercan Şiranlı / Bilişim Uzmanı

Türkay Hoca ile, eğitim aldığımız bir kurumda tanıştık. Kendisi bazı derslerimize girdi. Çok neşeli ve güzel zaman geçirdik ve tabiki eğitici. Değeri bilinmesi gereken hocalarımızdan birisidir.

Mesut Çelik / Web Programcısı ve Grafik Tasarımcısı

Yazılıma ve programlama dünyasına girmeme vesile olan bir insan Türkay hoca. Kendisi 2,5 yıl eğitim aldığım kurumun Kadıköy şubesinde her türlü sorularımıza yanıt vermiş ve beni doğru yönlendirerek kendimi daha iyi geliştirmem noktasında desteklemiştir.

Şunu samimiyetimle de eklemekte fayda görüyorum, Türkay hoca kendisine ait üslubu ve teknikleriyle insanlara yazılımı sevdiren ve onları bu mesleğe hazırlayan değerli bir insandır. Her şey için Teşekkürler Türkay hocam!

Deniz Çelenk / Hürriyet - Yazılım Geliştirme Uzmanı

Ne büyük bir şanstır ki 2009 yılında yazılım eğitimi almaya gittiğimde Türkay hocam’ın sepetine düştüm. Her ne kadar ekrana “Hello World” yazmayı atlamamışsak da  , Türkay hoca derslerini standartların dışına çıkarak 500 sayfalık kitaplardan değil, tamamen akılda kalıcı basit örnekler üzerinden ilerletmişti.

Bana ve eğitim aldığımız diğer arkadaşlara bu işi yapabilmek için zeki olmaya değil sabır ve yazılım sevgisine ihtiyacınız var cümlesini benimseten nadide eğitmendir.

Bence eğitmenler öncelikle, yazılım aşığı nasıl olunur ‘u öğretilmelidir ve Türkay Ürkmez bu işi çok iyi yapıyor..

Berkay Helvacıoğlu / Freelance Web Developer

Türkay Hocam’dan 2010 yılında yazılım ve veritabanı uzmanlığı eğitimi aldım. En başta insanlığı, yardımseverliği, yazılım konusunda ki tecrübesi, bilgisi ve insanları motivasyon etmede ki yeteneği ile benim yazılımı sevmemde ve kendime olan inancımı perçinlememde hakkını ödeyemeyeceğim katkısı oldu.

Eğlenceli örnekleri en zor konuları bile kolayca anlamamı, kavramamı sağladı. Soru sormanın neredeyse tabu olduğu ülkemizde, sorduğum sorulara yeri geldiğinde defalarca farklı örneklerle sabırla açıkladı ve

Türkay hocam sayesinde yazılım ve veritabanı konusunda sağlam bir temele sahip oldum.

Seher Ekmekci

Ben öğrenci olduğum dönemde birkaç kez seminerinize katıldım. Normal bir seminer değildi. Nasıl diye sorulacak olursa şöyle, diğer seminer verenlerde artık uyku moduna gelmişken siz çıktıktan sonra kahkahalı bir seminer geçirdim. Kalıcı olarak söyledikleriniz hala aklımda ve yine seminerinize katılma fırsatım olsa şüphesiz katılırım.

Güzel, bol sohbet ve kahkahalı ayrıca bir o kadar eğlenerek öğrendiğimiz seminerler için çok teşekkür ederim.